Caimnan crocodilus (kajman okuliarnatý)

Kajman okuliarnatý (Caiman crocodilus) je pomerne malý plaz z čeľade aligátorovité (Aligatoridae). 

Obýva pomerne rozsiahle územie Strednej a Južnej Ameriky v rozmedzí od Venezuely až na juh Amazonskej panvy. Žije v pomaly tečúcich vodách, nížinných mokradiach a jazerách, je schopný tolerovať aj slanú vodu; vďaka tejto adaptácii je aj najhojnejším zástupcom svojej čeľade.

Samce dosahujú dĺžky od 3 m do 4 m, maximálne až do 5 m. Samice sú znateľne menšie a dosahujú maximálnu veľkosť do 3 m. Dospelé zvieratá majú tlstú kožu s olivovým nádychom. Mláďatá majú obvykle žltkastú farbu s čiernymi škvrnami, ktoré časom úplne stráca. 

Poddruhy:

Niekoľko poddruhov tohto kajmana sa líši sfarbením, veľkosťou a tvarom lebky ako aj rozšírením.

Potrava a rozmnožovanie:

Mláďatá sa živia širokou paletou vodných bezstavovcov, prevažne potom larvami hmyzu, kôrovcami a mäkkýšmi. Časom začnú do svojho jedálnička zahrňovať aj rôzne stavovce, ktoré tvoria prevažne ryby, obojživelníky, plazy a vodné vtáky. Dospelé zvieratá si trúfnu aj na väčšie cicavce, napr. diviaka lesného.

Obdobie párenia trvá u kajmanov okuliarnatých v rozmedzí medzi marcom a augustom. Samica vybuduje hniezdo v podobe hromady rôznej pôdy a rastlinnej vegetácie, ktorú sem nahrnie. V období dažďov, medzi júlom a v auguste nakladie 14 až 40 (obvykle okolo 22) vajec, ktoré po celú inkubačnú dobu, ktorá trvá zhruba 90 dní starostlivo stráží. Samice dosahujú pohlavnú dospelosť medzi 4. a 7. rokom, samce zhruba v rovnakom veku.