Eunectes murinus (anakonda zelená)

Popis: 

O jej veľkosti kolujú legendy, s ktorými sa budem zaoberať až ďalej. Rekordne nameraná dĺžka bola 9,15m. Jej maximálne nameraná váha bola okolo 250kg. V zajatí dorastajú samice do dĺžky 6 m a málokedy ju dokážu prerásť. Väčšinou býva dĺžka okolo 5,5m. Samce bývajú o veľa menšie ako samice, veľkosť v zajatí býva väčšinou medzi 250 - 350cm. Váha samíc v zajatí sa pohybuje do 100kg, ale staršie kusy nad 5-5,5m ju môžu prekonať. Má olivovo, alebo žltohnedo sfarbené telo, s okrúhlymi tmavými, až čiernymi škvrnami. Od očí sa až ku kútikom papule tiahnu žltkasté, bielošedé, alebo červenkasté, čierno olemované prúžky. Jej oči sú umiestnené skôr na vrcholku hlavy, aby mohla z vody nepozorovane sledovať korisť. Diky tomuto sú ňou nad vodou vidieť iba oči a nozdry (podobne je to u krokodílov). Má veľmi mohutné telo a hlava s krkom jej takmer splýva s telom, ktoré je mnohonásobne mohutnejšia než jej hlava.

Rozšírenie: 

Obýva veľkú časť Južnej Ameriky. Hlavne v Amazonskej panvy v okolí riek, mokradí atď. Najjužnejší výskyt je v okolí Sao Paula, najsevernejšie je na Trinidade, na západ zasahuje až k Andám a na východ až na ten najvýchodnejší cíp J. Ameriky. Zo všetkých veľkých hadov je najviac spätá s vodou. Vo vode trávi veľkú časť svojho života. Na suchej zemi sa pohybuje veľmi pomaly, ale vo vode je to veľmi rýchly predátor. Najlepšie zdokumentovaná je populácia vo venezuelských močarinách Los Llanos, kde ich skúma známy herpetológ a špecialista na anakondy Jesús Rivas a tiež zoologička María C. Muňoz.

Chov, odchov, kŕmenie:

Pre začiatočníkov je to nevhodný had, ktorý máva zápalnú povahu, ale závisí to na tom kuse .... Najmä manipulácia so 100kg mokrým hadom, ktorý ma svoju "vlastnú hlavu"

Rozmer terária sa u tohto hada udáva zle, pretože má veľký rozsah dĺžky. Pre samca to chce terárium o veľkosti okolo 180 - 250x100x100cm. U samici by terárium malo mať min. veľkosť 250x150x100cm, ale väčšie je lepšie. Potrebujú veľkú nádobu na vodu, do ktorej si môžu vliezť celým telom. Ideál býva polka terária súš a druhá polovica bola voda. Niektorí chovatelia je správajú bez vodnej nadrže s iba malou mištičkou na vodu, čo odsudzujem, ak si kúpime anakondu, tak jej predsa vytvoríme čo najlepšie prostredie, ktoré im zaistí vodná plocha, aspoň taká, aby sa donej had mohol celý zmotať. Ďalej je vhodný silný koreň alebo kmeň nad vodou. Veľmi dobré je vyriešiť čistenie a odtok vody, pretože anakondy si do nej uľavujú. Po žrádlo to býva veľmi často. Svuj obsah nepúšťa väčšinou celý naraz, ale na viac fáz ... Teplota vody by mala mať konštantnú teplotu okolo 28 ° C. Aj teplota vzduchu by nemala mať veľké výkyvy, je dobré teplotu udržovať okolo 30 - 32 ° C a cez noc by nemala klesať pod 28 ° C. Vlhkosť vzduchu sa musí udržiavať tiež na vysokej hodnote okolo 60 - 70%. Veľmi dôležité je dobré vetranie, aby sa nám v teráriu netvorili plesne. Ako podklad sa da použiť ako u všetkých veľkých hadov buď novinový papier, lignocel, rôzne štiepky atď.

Ako kŕmenie v zajatí sa používajú potkany, morčatá, králiky, hydina, prasiatka atď. V prírode loví prevažne kapybary, kajmanmi, vtáky, jelene a iné. Sú známe aj prípady, kedy anakonda zabila a zjedla jaguára alebo pumu.

Anakondy sa rozmnožujú od marca do júna a v našich zemepisných šírkach od novembra do februára. Dvorenie trvá celkom dlhú dobu. Samicu od samca spoznáme celkom ľahko. Samce bývajú o veľa menšie a štíhlejšie ako samice a okolo kloaky môžeme zreteľne vidieť 2 pazúriky, ďalej majú samce tiež dlhšiu chvost. Samice v prírode zostávajú vo svojom teritóriu a samce hľadajú samice podľa pachu. Sú schopní uraziť aj niekoľko kilometrov. Pri párenie anakond vznikajú tkzv. Breeding ball. Sú to také klbká, kedy na jednu samicu omotá niekoľko samcov. Samcov býva napríklad aj 10 na 1 samicu, ale väčšinou je priemer okolo 3 - 6 samcov (aj po spárení zostáva samec u samice a snaží sa zabrániť tomu, aby sa spárila aj s iným samcom). Aj počas párenia v teráriu je lepšie mať so samicou viac samcov, je potom väčšia pravdepodobnosť oplodnenia. Samice majú schopnosť použiť i spermie od viac samcov, teda to znamená, že otcom môže byť aj niekoľko samcov zároven. Samce samicu stimulujú tým, že pazúriky ju škrabú okolo kloaky. Gravidita trvá okolo 6 - 8 mesiacov. Po túto dobu samice väčšinou neprijímajú potravu,alebo len zo začiatku, ale potom už nie. Samice máva väčšinou medzi 15 - 40 mláďat (výnimočne i viac). Mláďatá merajú pri narodení medzi 60 - 90cm. K prvému vzliekaniu dochádza do 10dní po narodení. Niekedy po narodení odmietajú prijímať potravu veľmi dlhú dobu. Niekedy to trvá aj nejaký ten mesiac, takže netreba panikáriť, že nám mláďa nežerie a nechať ho v pokoji a zkúšať im stále ponúkať rôznu potravu. Len keby mláďa výrazne chudlo, tak ho treba násilne nakŕmiť, ale väčšinou nie je potrebné.

Eunectes notaeus (anakonda žltá)