Výskyt:

Broghammerus reticulatus obýva juhovýchodnú Áziu a to štáty: Indonézia, Bangladéš, Brunej, Kambodža, India, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. 

Popis: 

Jeho farba závisí od pôvodu a jednotlivé varianty môžu vykazovať rôzne farebné kombinácie. Sfarbenie chrbta je zväčša žlté až hnedé s veľkými žltými kosoštvorcovými škvrnami s tmavým okrajom, ktoré dali pytónovi druhové meno. Boky tela sú biele, pokryté čiernymi škvrnami. Brušné šupiny sú svetlé. Hlava býva žltá alebo rovnakej farby ako telo. Cez hlavu sa tiahnu 3 čierne pruhy: jeden stredom hlavy a dva od očí po bokoch až ku krku. Existuje množstvo farebných mutácií a hybridov. 

Veľkosť: 

Podľa literárnych údajov tento druh vo výnimočných prípadoch dosahuje dĺžky až cez 12 metrov, ale najdlhší zmeraný a zdokumentovaný jedinec (zabitý roku 1912 na ostrove Celebes) mal 9,76 m. Zvyčajná veľkosť je ale 5-6 metrov a dosahuje váhy aj 130 kg.
V poslednom období sa v ponukách a chovoch objavili rôzne ostrovné formy, ktoré v dospelosti dosahujú skutočne iba zlomok veľkosti pevninskej formy.
Spôsob života vo voľnej prírode: Broghammerus reticulatus preferuje predovšetkým podmáčané a pobrežné lesné porasty, mokrade, močiare a ryžové polia. Dobre šplhá po stromoch a veľmi rada vyhľadáva vodu, kde často vydrží ležať celé hodiny.
Potrava: Jej korisťou v prírode sú predovšetkým menšie cicavce, vtáctvo alebo plazy, v blízkosti ľudských obydlí uloví aj domácu hrabavú hydinu či menšie chované cicavce. Skutočne mohutný adult si ale trúfne aj na divoké prasa, teľatá byvolov, antilôp, jeleňov či dokonca aj na ľudí (v takomto prípade ale ide o veľmi vzácne prípady typu skôr "sebaobrany", pretože sa človeka zvyčajne bojí a vyhýba sa mu.
Pri chove v opatere človeka mu podávame potravu podľa veľkosti daného chovaného hada (od myší, cez potkany, morské prasiatka, hydinu, králiky...)až po menšie a stredne veľké cicavce. Potravu podávame primeranej veľkosti a v dostatočnom množstve.

Chov: 

Vzhľadom ku svojej veľkosti je to druh relatívne nevhodný na chov v bytových podmienkach. Možnú výnimku tvoria menšie jedince, ale aj oni za prvý rok života môžu dosiahnuť dĺžku 2-3,5m. Treba si uvedomiť, že je to druh veľmi rýchlo rastúci, ktorý čoskoro prerastie naše podmienky a umiestniť dospelého, urasteného jedinca je dosť veľký problém. Navyše netreba zabúdať, že v tomto prípade je to druh silný, rýchly, dráždivý, agresívny a útočný. Manipulácia s väčším jedincom je náročná a pre jedného človeka aj ťažko zvládnuteľná. Každopádne na chov potrebujeme dostatočne veľké a priestranné terárium, hoci je to druh, ktorý sa pohybuje relatívne málo. Vzhľadom na jeho silu a dĺžku sa absolútne neodporúča začínajúcim chovateľom.
Ak sme sa už rozhodli pre jeho chov, vhodné terárium si zhotovíme z pevných a kvalitných materiálov. Pre jedinca vo veľkosti 6 m odporúčame terárium o minimálnych rozmeroch 3x2x1 m (dxšxv). Samozrejme čím väčšie, tým lepšie. Do terária starostlivo upevníme konáre a korene. Poskytneme mu širokú škálu teplôt medzi 25-35°C s nočným podlesom na 20-23°C. Vyhrievame prostredníctvom topných káblov/podložiek a bodovej žiarovky. Vlhkosť vzduchu udržujeme nad 70%. Dostatočne veľkú nádobu s vodou vložíme do chladnejšej časti terária. Najlepšie bude, keď urobíme vstavaný bazén primerane veľký, aby had mohol celý stočený vo vode tráviť aj hodiny. Ako substrát použijeme lignocel, cyprusovú drť, rašelinu alebo zvolíme hygienický chov v podobe novinového papiera.

Odchov: 

Pohlavnú dospelosť dosahujú v 4 rokoch veku. Párenie prebieha od októbra do marca. Po 3-4 mesiacoch gravidity samica kladie 25-80 (100) vajec, okolo ktorých sa obtočí a chráni ich svojím telom. Pre dané množstvo vajec volíme skôr umelé inkubovanie. To trvá pri teplote 30°C približne 80-90 dní. Mláďatá kŕmime po prvom zvleku primerane veľkou potravou. Chováme ich pri rovnakých podmienkach ako dospelé jedince. Je nutné sa im venovať, aby si na nás zvykli. Dožívajú sa 20 a viac rokov.
Poznámka: Broghammerus (Python) reticulatus sa bohužiaľ stáva obeťou dopytu po svojej krásne vzorovanej koži (je to jeden z najkrajšie sfarbených hadov). Vo svojej domovine je to druh nemilosrdne prenasledovaný a lovený. Podľa starších údajov len v roku 1985 prešlo cez medzinárodný obchod takmer 680 000 exemplárov a aj v súčasnosti je to veľmi vyhľadávaný druh, ktorý vytvára najrôznejšie farebné i veľkostné aberácie.